امام جمعه بوشهر: شورای عالی آب در بوشهر تشکیل شود

امام جمعه بوشهر: شورای عالی آب در بوشهر تشکیل شود
بدون نظر, ۱۹/۱۰/۱۳۹۷, توسط , در اخبار بوشهر

خلیج فارس: امام جمعه بوشهر با اشاره به بحران کم‌آبی در نقاط مختلف شهری و روستایی استان بوشهر گفت: برای بررسی، ارائه راهکار و چاره اندیشی در زمینه حل مشکلات آب آشامیدنی، شورای عالی آب با حضور وزیر نیرو در استان بوشهر تشکیل شود.

امام جمعه بوشهر: شورای عالی آب در بوشهر تشکیل شود

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از تسنیم؛ آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح امروز در نشست با مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه آب در ساختار مدیریتی یک نظام، استراتژیک است اظهار داشت: بخشی از پیشرفت یک جامعه بستگی به تامین آب دارد که نشان از جایگاه مهم این ماده حیاتی در جامعه دارد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر موقعیت جغرافیایی ایران را گرم و خشک دانست و با بیان اینکه بحران کم آبی در مناطق جنوبی کشور بیشتر وجود دارد تصریح کرد: بحران آب در نقاط جنوبی کشور از جمله استان بوشهر یک مشکل تاریخی است که برای برون رفت از این معضل نیاز به برنامه‌ریزی، مطالعات، تحقیقات و اجراء دارد.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه افزایش نرخ جمعیت بحران کم‌آبی را در استان افزایش داده است گفت: بیش از ۹۱ درصد منابع آب آشامیدنی خارج از استان قرار دارد که حل این مشکل استان را پیچیده‌تر و سخت‌تر کرده است.

آیت‌الله صفایی بوشهری از تدوین سند تامین آب استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: هر چند نقشه جامع استان تدوین و بخشی از آن اجرایی شده ولی ولی به سبب کاهش منابع آبی استان درصدی از آن عملیاتی نشده است.

وی، با اشاره به اینکه تحت الشعاع قرار دادن منابع آب بوشیگان و چشمه ساسان سبب بحرانی شدن آب دشتستان شد افزود: تابستان گذشته با تلاش نیروهای سپاه، بسیج، نهادهای مردمی و با کمک وزیر نیرو بخشی از مشکلات آب دشتستان برطرف شد ولی اصل مشکل، باقی است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر  استفاده از آب دریا و شیرین‌سازی آن در تامین آب آشامیدنی گفت: اکنون استان بوشهر در شبانه روز به ۴۸۰ هزار متر مکعب آب نیاز دارد که حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب آن تامین می‌شود که این کمبود معضل عظیمی است و باید چاره اندیشی شود.

امام جمعه بوشهر با تاکید بر احیاء خط آبرسانی بوشیگان و چشمه ساسان افزود: خط آبرسانی کوثر باید تقویت و حفظ شود و در این راستا تقویت سفره‌های زیر زمینی آب باید مورد توجه قرار بگیرد.

آیت‌الله صفایی بوشهری، حل مشکلات آب آشامیدنی استان بوشهر را با اجرای طرح آب شیرین‌کن دانست و تاکید کرد: در کشور ۵۰۰ نیروگاه گازی فعال است که هر کدام ۲۰ مگاوات برق تولید می‌کند که اگر تبدیل به سیکل ترکیبی شود می‌توان از هر نیروگاه ۹ هزار تا ۱۲ هزار متر مکعب آب تولید کرد.

وی، با اشاره به تدوین ۱۰ طرح آب شیرین‌کن در استان بوشهر تصریح کرد: برای اجرای این پروژه‌ها که نیاز اساسی استان بوشهر است باید جهادی عمل کرد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر  با تاکید بر برنامه‌ریزی در حل مشکل کم آبی برای فصل گرما استان خاطر نشان کرد: فصل گرما در استان بوشهر از خرداد ماه آغاز می‌شود که باید با تلاش، برنامه‌ریزی  و جهادی منابع آب استان برای این فصل آماده و تقویت شود.

امام جمعه بوشهر با تاکید بر توجه به نوسازی و اصلاح شبکه آبرسانی استان بوشهر گفت: برخی شبکه‌های آبرسانی در شهرها و روستاهای استان بوشهر تا ۴۸ درصد هدر رفت دارد که باید نوسازی شبکه در دستور کار قرار بگیرد.

آیت‌الله صفایی بوشهری با تاکید بر تشکیل شورای عالی آب با حضور مسئولان بلندپایه وزارت نیرو در استان بوشهر افزود: برای بررسی، ارائه راهکار و چاره اندیشی در زمینه حل مشکلات آب آشامیدنی، شورای عالی آب با حضور وزیر نیرو در استان بوشهر تشکیل شود.

وی با قدردانی از تلاش شرکت آبفای استان در تامین آب آشامیدنی افزود: برای جلوگیری از بحران کم آبی  در تابستان پیش‌رو باید از هم اکنون برنامه‌ریزی و چاره اندیشی شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر تسریع در اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن در استان گفت: با توجه به تدوین و نقشه جامع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر اجرایی شدن این سند مورد توجه قرار بگیرد.

آیت‌الله صفایی بوشهری بر جهادی عمل کردن تامین و توزیع آب آشامیدنی را تاکید کرد و افزود: ظرفیت آب شیرین‌کن بوشهر از ۱۰ هزار متر مکعب به ۲ برابر می‌توان افزایش داد که باید این مهم در دستور کار قرار بگیرد.

درباره زهره کشاورز

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *