مردی برای قیاس زمان شناسی

مردی برای قیاس زمان شناسی
بدون نظر, ۲۰/۱۰/۱۳۹۷, توسط , در اخبار بوشهر

نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی،چهارمین رئیس جمهور ایران،رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،رییس مجلس خبرگان رهبری و عضو همه ادوار این مجلس،نماینده رهبری در شورای عالی دفاع و نیز رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه اسلامی؛مجموع آنچه عنوان شد و اندکی بیش از آنها در یک نام خلاصه می گردد:”آیت الله هاشمی رفسنجانی”.

هاشمی؛مردی که بنیانگذار کبیر انقلاب(ره) در پیامی پس از ترور نافرجامش در سال ۵۸ فرمود: مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد، از بیمارستان پیام داد: «به رضاخان بگویید من زنده هستم». مدرس حالا هم زنده است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند.”بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده است چون نهضت زنده است”.

دو سال است که نوزدهم دی ماه در تاریخ سیاست ایران با سالروز درگذشت مردی پیوند خورده است که رهبر معظم انقلاب در دوم خردادماه ۷۶ و در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن سال در وصفش از تعبیر “البته هیچکس برای من آقای هاشمی نمی شود” بهره گرفت.

بی تردید هاشمی را نمی توان در تاریخ پس از انقلاب خلاصه نمود که اگر چنین عمل شود تاریخ به گونه ای صحیح به آیندگان منتقل نخواهد گردید؛شاید تنها سند این مدعا نقش بی بدیل وی در دوران تبعید امام راحل و در حقیقت ارتباط با سایر گروه‌های انقلابی بود که امام بر عهده وی گذاشته بود؛شخصیتی تکرار ناپذیر که در دوران پیش از انقلاب به سبب مبارزاتش حدود ۷ بار زندانی شد  و در مجموع بیش از ۴ سال از عمر خویش را در زندان های پهلوی سپری نمود.

همه ی آنچه توصیف شد نشان از نقش و جایگاه مرحوم هاشمی در برهه های حساس زمانی پیش و پس از انقلاب است؛هاشمی هر گاه احساس تکلیف نمود خود را در مظان انتخاب و امتحان قرار داد و نکته مهم تمکین به این امتحان و آزمون ها بود؛چه آنگاه که در انتخابات ریاست جمهوری برگزیده شد و چه آنگاه که برگزیده نگردید و نیز زمانی که مهر عدم تایید بر حضورش در عرصه انتخابات را دریافت نمود.

بی تردید آیت الله هاشمی را می توان بعنوان مردی برای قیاس زمان شناسی مبنا قرار داد و صبر و بردباری و پایبندی اش به انقلاب و آرمانهای امام راحل و همراهی با رهبر انقلاب تا زمان حیاتش را بعنوان بالاترین وجه شخصیتی اش برای همه ی تاریخ ذکر نمود و به ثبت رساند و شاید همه آنچه در وصف وی ذکر شد را بتوان در برخی از جملات دکتر روحانی در مراسم دومین سالگرد درگذشت وی خلاصه نمود که:امروز ما باید هاشمی زمان خود باشیم، باید صبر کرده، تحمل و مدارا کنیم.

میانه روی سیره مومنین است و باید از هاشمی اعتدال یاد بگیریم.شلاقهایی بر روح هاشمی زدند؛ اما بدرقه پرشکوه هاشمی توسط مردم نشان داد که نمی توان خادمان ملت را با تهمت و دروغ حذف کرد.

درباره زهره کشاورز

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *